Site icon jakitelewizorkupic.pl

Kupujemy telewizor OLED. Na co zwrócić uwagę?

Telewizory LG OLED

Telewizory 2021 - telewizory LG OLED / fot. LG

Kupujemy telewizor OLED – na co zwrócić uwagę? Zobacz 6 najważniejszych kryteriów, którymi powinieneś kierować się przy zakupie telewizora OLED. Dzięki naszym wskazówkom wybierzesz dla siebie idealny model.

Jeśli zastanawiasz się jaki telewizor OLED kupić, sprawdź czy zwróciłeś uwagę na poniższe kryteria. Nie zawsze odpowiednia cena jest najistotniejsza. Warto przeczytać o pozostałych kryteriach. Według nich można się także kierować kupując telewizor LED.

Kupujemy telewizor OLED: najważniejsze kryteria

1. Rozdzielczość ekranu

LG SIGNATURE OLED 8K NanoCell 8K TV / fot. LG

Nie wszyscy wiedzą, że najlepsze telewizory 4K (Ultra HD), a więc te najchętniej wybierane mają konkurencję. Od kilku lat w ofertach największych producentów telewizorów możemy zobaczyć modele o rozdzielczości 8K. Oczywiście na razie takie telewizory kosztują fortunę i do końca nie wykorzystamy ich dobrodziejstw (chyba, że oglądalibyśmy tylko filmy i programy nagrane w 8K).

Czy lepiej kupić telewizor OLED 4K, a może 8K to zależy już od indywidualnych potrzeb. Dla większości z nas obraz 4K będzie w zupełności wystarczający. Dla innych duże znaczenie będzie miała jak najlepsza jakość wyświetlanego obrazu. Ci ostatni zapewne zdecydują się na telewizor 8K.

 

2. Wielkość ekranu

TOP10 najlepsze telewizory OLED 2021 / fot. LG

Każdy kto zastanawia się jaki telewizor kupić musi wziąć pod uwagę to, by wybrać odpowiednią wielkość ekranu. Obecnie standardy się zmieniły i coraz częściej oglądając telewizję z dwóch metrów klienci kupują telewizory 65-, a nawet 75-calowe i większe. Jednak w przypadku telewizorów OLED musimy pamiętać, że do wyboru nie będziemy mieli takich samych wielkości ekranu, jak gdybyśmy kupowali najlepszy telewizor LED.

Telewizory OLED to przeważnie modele 55- oraz 65 calowe. Poza tymi najpopularniejszymi przekątnymi dochodzą jeszcze 77″, 83″ 88″. Do 2020 roku najmniejszy telewizor OLED oferował ekran 55-calowy. Dopiero w 2021 roku wiele się zmieniło, kiedy producenci (Sony oraz LG) zaczęli oferować telewizory OLED 48 cali.

Obecnie do wyboru mamy takie wielkości ekranów telewizorów OLED:

48″, 55″, 65″, 77″,  83″, 88″.

3. Cena zakupu

LG OLED48CX3LB / fot. LG

Cena jest jednym z najważniejszym kryterium dotyczącym zakupu telewizora. Jeszcze do niedawna nie było z tym problemu. Wiadomo było, że najtańsze telewizory OLED to modele z 55-calowym ekranem, potem 65-calowym i tak dalej. Logiczne prawda? Niestety producenci wprowadzając w 2020 roku telewizory OLED 48 cali zmienili nieco zasady gry. Obecnie to modele 48-calowe są często droższe niż telewizory OLED 55 cali. Wszystko dlatego, że jak wspominaliśmy powyżej, 48-cali to nowy calarz, a za nowość trzeba słono zapłacić.

Najtańszy telewizor OLED możemy kupić już od 5000 złotych. Potem ceny niestety rosną.

 

4. 100 Hz (120 Hz) matryca

Najlepsze telewizory 100hz (telewizory do sportu) / fot. LG

Mogłoby się wydawać, że najlepsze telewizory OLED zawsze będą oferować 100 Hz (120 Hz) matrycę. W 2020 roku najwięksi producenci oferując swoje najlepsze telewizory OLED wyposażali je tylko i wyłącznie w matrycę 100 Hz. Niestety od 2021 roku ponownie producenci sporo namieszali. W tym roku niektórzy producenci, jak LG zaoferują telewizory OLED, ale z 50 Hz matrycą. Dlaczego?

Telewizory OLED od lat są uważane za takie, które dostarczają najlepszą jakość obrazu w każdych warunkach. Niestety takie modele zazwyczaj kosztują co najmniej kilka tysięcy. Płacimy nie tylko za ekran OLED, ale za 100 Hz matrycę, więcej opcji poprawiających obraz, lepszy dźwięk czy przede wszystkim elegancki wygląd i cienkość matrycy. W 2021 roku koncern LG oferuje po raz pierwszy budżetowe telewizory OLED (seria OLED A1), które odznaczają się właśnie 50 Hz matrycą. Czy inni producenci także pójdą tym tropem?

Niby oczywista rzecz, a jednak warto zawsze sprawdzić czy dany telewizor OLED ma matrycę 50 czy 100 Hz.

 

5. Kupujemy telewizor OLED. Czy telewizor może stać czy musi wisieć?

LG OLED WX9LA / fot. LG

Kupujemy telewizor OLED, pamiętając, że nie każdy postawimy na stoliku. W zeszłych latach najczęściej producenci telewizorów OLED oferowali modele, które można było powiesić na ścianie, albo postawić na stoliku. Nie było w tym nic dziwnego. Jednak od kilku miesięcy zdarzają się telewizory OLED, które nie zawsze posiadają podstawę w zestawie. Oznacza to, że można (a nawet trzeba) je powiesić na ścianie. Coraz częściej można spotkać się z tym, że producenci oferują do kupienia osobno (nie w zestawie z telewizorem) nóżkę, która kosztuje co najmniej kilkaset złotych.

 

Niektóre modele zostały tak skonstruowane, że tylko i wyłącznie mogą wisieć na ścianie – nie ma do nich podstawy – nawet do dokupienia osobno. Warto zwrócić uwagę na to, czy nasz nowy telewizor OLED może stać albo wisieć, czy tylko jedno z powyższych.

6. Procesor obrazu

Procesor HCX Pro / fot. Panasonic

Jednym z wyznaczników doskonałego obrazu telewizora OLED jest procesor obrazu. Ten odpowiedzialny jest za przetwarzanie obrazu klatka po klatce, analizowanie go, by jak najlepiej wyświetlić każdy szczegół. Zazwyczaj telewizory tego samego producenta oferują ten sam procesor obrazu. Innymi słowy, kupując telewizor OLED od Sony możemy być pewni, że nie ważne, czy wybierzemy najtańszy telewizor OLED Sony, czy flagowy model z najwyższej serii, procesor zawsze będzie taki sam.

Nieco inaczej jest w przypadku telewizorów LG. Od kilku lat producent przyzwyczaił nas do tego, że podstawowa seria telewizorów OLED pracuje na innym procesorze niż pozostałe modele (wyższe serie TV OLED). Teoretycznie różnice w obrazie nie są widoczne gołym okiem. Jednak warto mieć to na uwadze zwłaszcza, że nie znamy jeszcze dokładnych specyfikacji tegorocznych telewizorów OLED.

Exit mobile version