Kupujemy telewizor klasy Premium: co warto wiedzieć?

Kupujemy telewizor klasy Premium: co warto wiedzieć? Ostatnio jeden z liderów na rynku w branży RTV postanowił pomóc kupującym w wyborze idealnego telewizora. Opublikował listę pięciu rzeczy, które warto wiedzieć przed jego zakupem.

Koncern Samsung znany przede wszystkim w tym roku z telewizorów QLED określił 5 najważniejszych czynników, które powinny znaleźć się na naszej liście, przed zakupem telewizora klasy Premium. Pierwszym jest natężenie koloru.

Kupujemy telewizor klasy Premium

Kupujemy telewizor klasy Premium
QLED Q7N / fot. Samsung

Co to jest? Natężenie koloru to standard oceny zdolności telewizora do odwzorowania dokładnych kolorów niezależenie od poziomu luminancji (jasności). Im jest wyższe, tym barwy wyświetlane na ekranie są żywsze i dokładniejsze (…) Dlaczego ma znaczenie?

Natężenie koloru to wynik oceny zdolności telewizora UHD (4K) do zapewnienia poczucia realizmu obrazu. Odnosi się do możliwości telewizora w zakresie reprodukcji kolorów bez względu na jasność obrazu. Jeżeli parametry wyświetlania przekraczają szczytową luminancję telewizora, obraz może wyglądać na rozmyty lub wyblakły, ze szkodą dla wrażeń widza.
– Źródło: Samsung

W telewizorach QLED szczytowa jasność wynosi od 1500 do 2000 nitów. Do tego te oferują 100 proc. natężenia koloru. Druga rzecz to technologia HDR. Pisaliśmy o niej niejednokrotnie, a telewizory wykorzystujące tą technologię znajdziecie chociażby w naszym najnowszym zestawieniu najlepszych telewizorów do 4000 złotych.

Co to jest? HDR (high dynamic range), czyli wysoki zakres dynamiki, oznacza intensywniejsze kolory oraz wysoką jasność i kontrast obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora HD lub UHD (…) Dlaczego ma znaczenie? Technologia HDR została wprowadzona, aby uzyskać wszystkie możliwe odcienie bieli i czerni oraz bardziej realistyczne odwzorowanie kolorów. HDR pozwala wydobyć szczegóły, które w innym telewizorze ginęłyby w mroku lub w zbyt mocno rozświetlonych partiach obrazu.
– Źródło: Samsung

W przypadku telewizorów QLED ma tu znaczenie nowy otwarty standard wideo HDR, czyli HDR10+. Dzięki niemu otrzymujemy lepszy kontrast i jaskrawość kolorów.

Pozostałe trzy cechy to częstotliwość odświeżania, HDMI i złącza oraz Smart TV. Tutaj ponownie koncern Samsung przypomina, że jego telewizory QLED oferują matrycę 100 Hz (a więc płynniejszy ruch na ekranie), a najważniejsze złącza to HDMI (przeważnie w liczbie 4). Natomiast wszystkie modele z rodziny QLED odznaczają się dostępem do internetu, najlepszych aplikacji na dużym ekranie, a więc są Smart TV.

Źródło: Samsung

Nasz komentarz

My zgadzamy się z Samsungiem, że decydując się na telewizor klasy premium, powyższe czynniki mają znaczenie. Ale nie zapominajmy, że inne, konkurencyjne telewizory także mogą oferować podobne parametry. Po pierwsze natężenie koloru jest znakomite, np. w telewizorach OLED. Te co prawda kosztują fortunę, ale tutaj otrzymujemy nieziemsko czysty obraz.

Standard HDR jest domeną wszystkich tegorocznych modeli o rozdzielczości Ultra HD. Dla nas to raczej wyposażenie standardowe, niż coś ekstra. Tymczasem 100hz matryca to również cecha wszystkich najlepszych telewizorów największych producentów (nie tylko Samsunga).

Jeśli chodzi o złącza i ilość HDMI – tak samo. Topowe modele Panasonica, Sony czy LG również odznaczają się wystarczającym interfejsem. Na koniec Smart TV. Biorąc pod uwagę flagowe modele wszystkich producentów każdy z nich jest telewizorem Smart TV.

Podsumowując: nie musimy decydować się tylko i wyłącznie na telewizory QLED, bowiem konkurencja ma także wiele do zaoferowania. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *