Co musisz wiedzieć przed kupnem TV klasy Premium?

Ostatnio jeden z liderów na rynku w branży RTV postanowił pomóc kupującym w wyborze idealnego telewizora. Opublikował listę pięciu rzeczy, które warto wiedzieć przed jego zakupem.

Koncern Samsung znany przede wszystkim w tym roku z telewizorów QLED określił 5 najważniejszych czynników, które powinny znaleźć się na naszej liście, przed zakupem telewizora klasy Premium. Pierwszym jest natężenie koloru.

QLED Q7N / fot. Samsung

Sprawdź aktualne ceny telewizorów Samsung QLED

Co to jest? Natężenie koloru to standard oceny zdolności telewizora do odwzorowania dokładnych kolorów niezależenie od poziomu luminancji (jasności). Im jest wyższe, tym barwy wyświetlane na ekranie są żywsze i dokładniejsze (…) Dlaczego ma znaczenie?

Natężenie koloru to wynik oceny zdolności telewizora UHD (4K) do zapewnienia poczucia realizmu obrazu. Odnosi się do możliwości telewizora w zakresie reprodukcji kolorów bez względu na jasność obrazu. Jeżeli parametry wyświetlania przekraczają szczytową luminancję telewizora, obraz może wyglądać na rozmyty lub wyblakły, ze szkodą dla wrażeń widza.
– Źródło: Samsung

W telewizorach QLED szczytowa jasność wynosi od 1500 do 2000 nitów. Do tego te oferują 100 proc. natężenia koloru. Druga rzecz to technologia HDR. Pisaliśmy o niej niejednokrotnie, a telewizory wykorzystujące tą technologię znajdziecie chociażby w naszym najnowszym zestawieniu najlepszych telewizorów do 4000 złotych.

Co to jest? HDR (high dynamic range), czyli wysoki zakres dynamiki, oznacza intensywniejsze kolory oraz wysoką jasność i kontrast obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora HD lub UHD (…) Dlaczego ma znaczenie? Technologia HDR została wprowadzona, aby uzyskać wszystkie możliwe odcienie bieli i czerni oraz bardziej realistyczne odwzorowanie kolorów. HDR pozwala wydobyć szczegóły, które w innym telewizorze ginęłyby w mroku lub w zbyt mocno rozświetlonych partiach obrazu.
– Źródło: Samsung

W przypadku telewizorów QLED ma tu znaczenie nowy otwarty standard wideo HDR, czyli HDR10+. Dzięki niemu otrzymujemy lepszy kontrast i jaskrawość kolorów.

Pozostałe trzy cechy to częstotliwość odświeżania, HDMI i złącza oraz Smart TV. Tutaj ponownie koncern Samsung przypomina, że jego telewizory QLED oferują matrycę 100 Hz (a więc płynniejszy ruch na ekranie), a najważniejsze złącza to HDMI (przeważnie w liczbie 4). Natomiast wszystkie modele z rodziny QLED odznaczają się dostępem do internetu, najlepszych aplikacji na dużym ekranie, a więc są Smart TV.

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory 2021

Źródło: Samsung

Nasz komentarz

My zgadzamy się z Samsungiem, że decydując się na telewizor klasy premium, powyższe czynniki mają znaczenie. Ale nie zapominajmy, że inne, konkurencyjne telewizory także mogą oferować podobne parametry. Po pierwsze natężenie koloru jest znakomite, np. w telewizorach OLED. Te co prawda kosztują fortunę, ale tutaj otrzymujemy nieziemsko czysty obraz.

Standard HDR jest domeną wszystkich tegorocznych modeli o rozdzielczości Ultra HD. Dla nas to raczej wyposażenie standardowe, niż coś ekstra. Tymczasem 100hz matryca to również cecha wszystkich najlepszych telewizorów największych producentów (nie tylko Samsunga).

Jeśli chodzi o złącza i ilość HDMI – tak samo. Topowe modele Panasonica, Sony czy LG również odznaczają się wystarczającym interfejsem. Na koniec Smart TV. Biorąc pod uwagę flagowe modele wszystkich producentów każdy z nich jest telewizorem Smart TV.

Podsumowując: nie musimy decydować się tylko i wyłącznie na telewizory QLED, bowiem konkurencja ma także wiele do zaoferowania. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: