Telewizory OLED najlepsze do grania?

Telewizory OLED najlepsze do grania? Co ma znaczenie podczas wybierania idealnego telewizora do konsoli? Koncern LG stara się nas przekonać do tego, że to jego telewizory OLED nadają się najlepiej do grania.

To, że telewizory OLED są lepsze nawet od najlepszych telewizorów LCD wiadomo już od kilku lat. Stworzenie panelu, gdzie każdy piksel świeci indywidualnie było strzałem w dziesiątkę. Jednak co sprawiło, że OLED są postrzegane, jako najlepsze telewizory do konsoli?

 

Najlepsze telewizory do grania w gry / fot. LG

 

Telewizory OLED – lepsze od LCD

Najlepsze telewizory do grania w gry / fot. LG

Szybko okazało się, że możliwość kontrolowania każdej pojedynczej kropki w siatce pikseli na matrycy o rozdzielczości 4K pozwoliło osiągnąć jakość obrazu, o jakiej można było pomarzyć w przypadku TV LCD. Chodzi przede wszystkim o niesamowicie żywe kolory, nieskończenie wysoki kontrast czy głęboką czerń. To dzięki temu telewizory OLED uznawane są za najlepsze na świecie, jeśli chodzi o najlepszą jakość obrazu.

Telewizory OLED – najważniejsze funkcje dla graczy

Najlepsze telewizory OLED poza wieloma opcjami poprawy obrazu, oferują dodatkowe funkcje pozwalające polepszyć doznania podczas grania w gry na dużym ekranie. Koncern LG od jakiegoś czasu współpracuje z NVIDIA, a telewizory z oferty na 2020 rok odznaczają się, m.in. zgodnością z NVIDIA G-SYNC.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz

Pozwala to cieszyć się znakomitą jakością obrazu, wydajnością i przede wszystkim płynnym ruchem na ekranie bez migotania lub przerywania obrazu.

Bardzo ważne jest również wykorzystywanie odpowiedniej częstotliwości matrycy (100 Hz), co oznacza szybki czas reakcji i płynniejszy ruch na ekranie niż w telewizorach z matrycą 50Hz. Może to mieć ogromne znaczenie, gdy każda sekunda jest istotna, jak w grach typu Rocket League lub Apex Legends.

 

Jeśli potrzebujesz szybkich czasów reakcji na odnoszenie sukcesów w Overwatch lub Call of Duty: Modern Warfare, chcesz przenieść się do przerażającego świata Resident Evil 7 lub zobaczyć detale otoczenia w Shadow of the Tomb Raider, telewizor LG OLED 4K to idealny wybór.
– Źródło: LG

HDR10, Dolby Vision i Dolby Atmos

Najlepsze telewizory do grania w gry / fot. LG

Telewizory LG OLED wykorzystują ulepszony standard HDR10 (HDR10 Pro, HDR10+), dzięki któremu zmienia się jasność lub intensywność kolorów podczas rozgrywki. Widać to doskonale przy takich tytułach jak The Last of Us i Resident Evil 7, gdzie często do czynienia mamy ze wstawkami, jakby żywcem wyjętymi z filmów.

Do tego dochodzi technologia Dolby Vision, dzięki której jakość obrazu jest jeszcze lepsza. Najpopularniejszy i najbardziej zaawansowany format HDR – Dolby Vision – optymalizuje każdą klatkę osobno, dzięki czemu zapewnia kinową jakość obrazu, przedstawiając go zgodnie z wizją reżysera.

To, co różni go od HDR10, to wykorzystywanie metadanych dla każdej klatki wyświetlanych materiałów wideo osobno. Do tego dochodzi lepsza głębia. Dolby Vision jest 12-bitowy, a HDR10 – 10-bitowy.

Na koniec nie zabrakło też ulepszenia ścieżek audio podczas grania w gry. Nowe telewizory OLED obsługują kinowe formaty audio, takie jak Dolby Atmos i przełomowy Dolby TrueHD. Dzięki temu gracze zyskują niesamowity wirtualny dźwięk przestrzenny 5.1.

Telewizory OLED: wielkości przekątnych

Telewizory OLED
Najlepsze telewizory do grania w gry / fot. LG

Telewizory OLED są dostępne w wielkościach 55, 65 i 77 cali. Oczywiście są modele nietypowe, jak LG OLED88Z9 – pierwszy telewizor OLED o rozdzielczości 8K, czy LG OLED48CX3 – pierwszy telewizor OLED o wielkości 48 cali.

Źródło: LG

Najlepsze telewizory do konsoli – nasz komentarz

Telewizory OLED z pewnością mogą wygrać, jeśli chodzi o osoby zastanawiające się, jaki telewizor będzie najlepszy do konsoli. Nieskończenie wysoki kontrast, żywe kolory i głęboka czerń to ich najważniejsze wyznaczniki. Jednak za bajeczny obraz trzeba słono zapłacić.

Obecnie zakup najtańszego telewizora OLED to wciąż wydatek rzędu kilku tysięcy. W cenie do 5000 złotych jesteśmy w stanie znaleźć ubiegłoroczne modele, chociaż najczęściej ich ceny są znacznie wyższe. Być może przez to skorzysta największy rywal LG, który uważa, że to właśnie jego telewizory QLED są najlepsze do konsoli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *