55-calowy telewizor Samsung QE55QN91B w końcu trafił do naszej redakcji. Zobacz jak wypadł w naszym teście telewizor Mini LED z wysokiej serii, dostępny w rozsądnej cenie.
Telewizor Samsung QE55QN91B miał być telewizorem gamingowym oraz takim do oglądania filmów. Czy w tym roku kolejna generacja serii QN91 ma wiele do zaoferowania? A może oferuje znacznie więcej niż modele z 2021 roku?
Drogi czytelniku, być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor!
Telewizor Samsung QE55QN91B to model, który wyróżnia się swoją jakością obrazu i zaawansowanymi funkcjami. Telewizor oferuje rozdzielczość 4K UHD oraz technologię Quantum Dot, co zapewnia żywe i realistyczne kolory. Dzięki technologii HDR10+ oraz wsparciu dla Dolby Atmos, QE55QN91B dostarcza wyjątkowe wrażenia wizualne i dźwiękowe. Smart TV z systemem Tizen pozwala na łatwy dostęp do popularnych aplikacji streamingowych, a liczne złącza HDMI i USB umożliwiają podłączenie różnych urządzeń.
To zaawansowany telewizor, który zdobywa uznanie dzięki swojej doskonałej jakości obrazu i zaawansowanym funkcjom. Test Samsung QE55QN91B pokazuje również, że urządzenie to świetnie radzi sobie z dynamicznymi scenami, oferując płynność obrazu na najwyższym poziomie.
Samsung QE55QN91B wyróżnia się również nowoczesnym designem, który doskonale komponuje się z każdym wnętrzem. Użytkownicy doceniają zaawansowane funkcje smart TV, które umożliwiają łatwy dostęp do szerokiej gamy aplikacji i treści online.
Samsung QLED QE55QN91B to kolejny telewizor Neo QLED (a więc najlepszy z QLEDów) z przełomowym podświetleniem Mini LED. Zobacz jak wygląda specyfikacja techniczna testowanego telewizora Samsung 2022.
Obraz
Rozmiar ekranu 55 cali / 139 cm
Rozdzielczość 4K UHD / 3840 x 2160
Częstotliwość odświeżania ekranu 100 Hz / 120 Hz
Technologia obrazu QLED, Mini LED, LED
Technologia i format HDR tak / HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
Podświetlenie matrycy Mini LED
Optymalizacja ruchu Picture Quality Index 4600
Tuner DVB-T2 (HEVC), DVB-S2, DVB-C, analogowy
Podwójny tuner HD tak
Technologie dla graczy Auto Low Latency Mode (ALLM), AMD FreeSync
Funkcje poprawy obrazu Ultimate UHD Dimming, Ultra Viewing Angle (Ultra Szeroki Kąt Widzenia), 100% Color Volume with Quantum Dot (100% Natężenie Kolorów), FILMMAKER MODE (Tryb Filmowca), tryb HGiG, Quantum Matrix Technology (Technologia Quantum Matrix), AMD FreeSync Premium Pro, czujnik światła i koloru, Powłoka Antyrefleksyjna, Neo Quantum HDR 2000, Motion Xcelerator Turbo Plus (Zaawansowany Upłynniacz Ruchu+), Wzmocnienie Głębi Obrazu, Procesor AI Neo Quantum 4K
Smart TV
System Smart Samsung Tizen 6.5
Wi-Fi tak
Łączność bezprzewodowa Bluetooth, DLNA, Wi-Fi Direct
Przeglądarka internetowa tak
Funkcje Smart TV SmartThings, Multi-view, Galeria, Dotknij i wyświetl, AI Upscale, PC on TV (PC na ekranie TV), Mobile to TV – Mirroring (Urządzenie mobilne do TV), Muzyczna ściana, Wirtualny Asystent, Google Duo, Inteligentna Kalibracja Pro
Aplikacje Smart TV YouTube, Netflix, Prime Video, Disney+, HBO Max
Dźwięk
System i moc głośników system 4.2.2 / 60 W
System dźwięku przestrzennego tak
Technologie dźwięku Adaptive Sound+ (funkcja Adaptacji Dźwięku+), Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA), Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, HDMI eARC, Multiroom Link, Object Tracking Sound+ (Dźwięk Podążający za Obiektem Plus), Q-Symphony, wbudowany głośnik niskotonowy, wbudowany głośnik wysokotonowy
Złącza
Liczba złączy HDMI 4 (4x HDMI 2.1)
Liczba złączy 2 USB
Złącze Ethernet (LAN) tak
Cyfrowe wyjście optyczne tak
Złącze CI (Common Interface) 1
Wzornictwo Air Slim Design
Kolor obudowy grafitowy
Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 200×200 mm
Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 122,7 x 76,8 x 23,6 cm
Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 122,7 x 70,6 x 2,6 cm
Szerokość podstawy 30 cm
Waga z podstawą / bez podstawy 21,9 kg / 17,7 kg
Wymiary opakowania 140 x 18 x 84 cm
Waga z opakowaniem 30 kg
Wygląd TV
Seria Samsung QN91B / fot. Samsung
Samsung QLED QE55QN91B podobnie jak model ubiegłoroczny (Samsung QLED QE55QN91A) oferuje podobne wzornictwo, ale o innej nazwie. W 2022 roku to Air Slim Design, co oznacza, że telewizor odznacza się wyjątkowo smukłym panelem i niemal niewidoczną ramką. Warto dodać, że modele z oferty na 2022 rok są dostępne w kolorze grafitowym.
Telewizor bez problemów postawisz na stoliku z Ikei (sprawdzając wcześniej udźwig stolika) albo powiesisz na ścianie. W tym drugim przypadku wygląda równie elegancko, bo przylega do ściany niczym najlepsze telewizory OLED.
Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 200×200 mm
Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 122,7 x 76,8 x 23,6 cm
Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 122,7 x 70,6 x 2,6 cm
Waga z podstawą / bez podstawy 21,9 kg / 17,7 kg
Samsung QLED: test – jakość obrazu
Oglądając najlepsze filmy akcji czy najważniejsze mecze Ligi Mistrzów trzeba przyznać, że jakość obrazu porównywalna jest z serią ubiegłoroczną. Wszystko wypada znakomicie na ekranie, bez względu na rodzaj źródła. Nawet podczas bezprzewodowego przesyłania obrazu z laptopa, zyskujesz wyraźny obraz, żywe kolory i oczywiście znakomitą czerń. A to wszystko także dzięki dużej liczbie zaawansowanych opcji obrazu. Tegoroczna seria oferuje ich po prostu więcej, niż modele ubiegłoroczne.
Funkcje poprawy obrazu Ultimate UHD Dimming, Ultra Viewing Angle (Ultra Szeroki Kąt Widzenia), 100% Color Volume with Quantum Dot (100% Natężenie Kolorów), FILMMAKER MODE (Tryb Filmowca), tryb HGiG, Quantum Matrix Technology (Technologia Quantum Matrix), AMD FreeSync Premium Pro, czujnik światła i koloru, Powłoka Antyrefleksyjna, Neo Quantum HDR 2000, Motion Xcelerator Turbo Plus (Zaawansowany Upłynniacz Ruchu+).
Jak widać nie zabrakło w tej serii Inteligentnej Kalibracji Pro. Jednak i tak najważniejsze są podstawowe parametry. Chodzi przede wszystkim o rodzaj podświetlenia, oferowaną rozdzielczość obrazu, płynność ruchu czy zgodność z formatami HDR. Ale po kolei.
W tym roku ponownie zyskujesz jeden z najlepszych telewizorów Neo QLED. Oznacza to, że są to znacznie lepsze telewizory niż modele QLED. Neo QLED to w skrócie najlepsze QLEDy, pod kątem wyświetlania lepszych kolorów niż na tradycyjnych telewizorach LED. Oczywiście w połączeniu z rozdzielczością 4K Ultra HD, zyskujesz jeszcze lepszą jakość obrazu. Wystarczy włączyć jakikolwiek film przyrodniczy nagrany w 4K na YouTubie, żeby się o tym przekonać.
Oczywiście można też wziąć lupę i porównać zagęszczenie widocznych przez nią pikseli na ekranie Full HD i 4K. Ten ostatni będzie wyświetlał wyraźniejszy obraz.
Co jeszcze?
Ponownie testowaliśmy telewizor Samsunga nie tylko pod kątem oglądania filmów, ale także podczas meczów piłki nożnej. Tak naprawdę nie trzeba wtedy korzystać, np. z trybów sportowych, bo domyślnie telewizor także oferuje znakomitą jakość obrazu. Najważniejsza jest tutaj 100 Hz matryca, dzięki której ruch jest wyświetlany płynniej niż w przypadku standardowych TV LED (50 Hz).
Oczywiście na tym nie koniec, bo lepsze telewizory Neo QLED odznaczają się jeszcze podświetleniem Mini LED. Tymczasem spoglądając na ofertę TV Samsung na 2022 rok, seria QN91B to niemal flagowa seria TV Neo QLED 4K Mini LED. Po niej jest jeszcze seria wyższa (QN95B) oraz telewizory Neo QLED 8K. Co dokładnie daje wykorzystywanie w niemal najlepszych telewizorach tego rodzaju podświetlenia?
W skrócie to ulepszona technologia LCD/LED, polegająca na wykorzystaniu pomniejszonych diod LED. Dzięki temu udało wyodrębnić się większą liczbę stref do wygaszania. W rezultacie otrzymujesz głębszą czerń oraz wyższy kontrast. Do tego dochodzą wyraźniejsze szczegóły oraz bardziej nasycone kolory. To dlatego niektórzy porównują najlepsze telewizory Mini LED do telewizorów OLED.
Znakomita jakość obrazu to także technologia kropki kwantowej. Stąd nazwa telewizora – QLED (Neo QLED). To ona jest odpowiedzialna za żywsze kolory. W połączeniu z obrazem 4K, opcjami poprawy obrazu, zyskujesz jeden z najlepszych telewizorów do oglądania filmów z oferty na 2022 rok.
Telewizor Samsung QE55QN91B: dźwięk
Seria Samsung QN91B / fot. Samsung
Pod kątem dźwięku telewizor Samsung testowaliśmy z soundbarem oraz bez. Jak to wychodzi w pierwszym przypadku? Warto dodać, że telewizor klasy Premium już na starcie oferuje system dźwięku przestrzenny 4.2.2. oraz głośniki o mocy 60 W. To całkiem sporo jak na wysoką półkę, jednak podłączenie soundbara daje znacznie więcej korzyści. W naszym przypadku testowanym soundbarem był model z tegorocznej oferty – Samsung HW-Q800B. Oczywiście ten jest dedykowany do najlepszych telewizorów Mini LED Neo QLED. Oznacza to, że to jeden z najlepszych soundbarów tego producenta w 2022 roku.
Podłączenie soundbara jest proste i nawet nie musisz korzystać z kabla HDMI. Warto przypomnieć, że wysokie serie to zawsze telewizory Smart TV, zgodne z wieloma technologiami przesyłu danych, jak WiFi czy Bluetooth. Dzięki tym ostatnim możesz po prostu sparować soundbara z telewizorem (bez konieczności używania kabli).
Fajne jest to, że po włączeniu telewizor automatycznie przełącza się na soundbar. Korzystając z laptopa podłączonego do kina domowego i korzystając z listwy głośnikowej oraz telewizora Smart TV, przełączanie się pomiędzy źródłami dźwięku jest płynne i co najważniejsze, automatyczne. W momencie wyłączenia telewizora dźwięk jest od razu przekierowywany z listwy głośnikowej do kolejnego sprzętu, bez konieczności wchodzenia w ustawienia.
Odtwarzanie dźwięku MP3, WMA, AAC, OGG, AIFF, Apple Lossless (ALAC)
Wejście HDMI 1
Wyjście HDMI 1
Wejście optyczne 1
Samsung HW-Q800B to idealne uzupełnienie teleiwozra Samsung, jeśli zależy Tobie na lepszym dźwięku przestrzennym, wyraźniejszym basie czy w skrócie na większej głośności. W tym pierwszym przypadku zyskujesz obsługę bezprzewodowego formatu Dolby Atmos. To nowość w telewizorach Samsung 2022. Wcześniejsze modele nie oferowały tego rozwiązania. Tymczasem soundbar nie tylko oferuje Dolby Atmos czyli lepszy dźwięk przestrzenny, ale potężny bas, dzięki bezprzewodowemu subwooferowi.
Ciekawostka: soundbar z tej serii jest tak dopasowany do telewizora z serii QN91B, że postawiony na stoliku obok TV, ten idealnie wsuwa się pod ekran.
Zestaw telewizor plus soundbar nadaje się znakomicie do oglądania filmów od Marvela czy DC. Jednak mecze piłki nożnej też ogląda się znacznie lepiej z dodatkowym wzmocnieniem dźwięku. Nie zapominajmy, że soundbary są kompatybilne z technologią Q-Symphony. Oznacza to, że jednocześnie możesz słuchać dźwięku z głośników tv oraz listwy głośnikowej. Kilka lat temu miałeś do wyboru jedno takie źródło jednocześnie.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Seria Samsung HW-Q800B / fot. Samsung
Jednak bez podłączonego soundbara także zyskujesz znakomity dźwięk przestrzenny. Co prawda nie o takiej mocy całkowitej jak w przypadku TV z soundbarem, ale i tak do codziennego oglądania telewizji czy filmów, 60 W to wystarczająca moc. A na tym nie koniec, bo poza głośnikami i wsparciem Dolby Atmos dochodzą jeszcze opcje dodatkowe polepszające wrażenia audio.
Technologie dźwięku Adaptive Sound+ (funkcja Adaptacji Dźwięku+), Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA), Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, HDMI eARC, Multiroom Link, Object Tracking Sound+ (Dźwięk Podążający za Obiektem Plus), Q-Symphony, wbudowany głośnik niskotonowy, wbudowany głośnik wysokotonowy
Co oferuje Smart TV?
Najważniejsza różnica pod kątem opcji Smart TV między serią tegoroczną, a ubiegłoroczną jest taka, że w 2022 roku zyskujesz nowszą wersję oprogramowania – Tizen 6.5. Wszystko, by poruszanie się po menu telewizora było znacznie bardziej komfortowe i proste. Jednak nie zmienia to faktu, że interfejs TV Samsung jest naprawdę intuicyjny. Nie potrzeba instrukcji obsługi, by znaleźć w menu przydatną opcję.
Jeśli chcesz sterować komendami głosowymi, nie ma problemu. W ekopilocie masz wbudowany mikrofon. Jednak i tak najwięcej zyskujesz pobierając aplikację Smart Things. Wtedy możesz sterować telewizorem za pomocą smartfona. Możesz ją tak skalibrować, by pokazywała Tobie podłączony soundbar i telewizor.
Oczywiście większość posiadaczy telewizorów Smart TV rzadko korzysta z ich funkcjonalności. Najczęściej kończy się na dostępie do najlepszych aplikacji typu Netflix, Prime Video, Disney+, HBO Max, albo przeglądaniu stron internetowych za pomocą wbudowanej wyszukiwarki. W tym ostatnim przypadku polecamy podłączenie bezprzewodowej klawiatury (jeśli nie chcesz korzystać z komend głosowych). Nawet sama myszka podłączona do telewizora za pomocą gniazda USB (działa od razu po podłączeniu) sprawia, że korzystanie z wyszukiwarki jest o wiele przyjemniejsze.
Ciekawym i prostym rozwiązaniem jest możliwość bezprzewodowego przesyłania obrazu z laptopa czy smartfona, prosto na duży ekran. Przykładowo w tym pierwszym przypadku wystarczy tylko wybrać z laptopa opcję duplikowania ekranu, połączyć się z telewizorem (na laptopie wyświetli się lista dostępnych urządzeń), połączyć się i gotowe.
Szybki podgląd i eko pilot
Pilot do Samsung QLED / fot. Samsung
Oczywiście miłośnicy telewizorów Smart TV i oglądania filmów także zyskują to samo, co rok temu. Możliwość podglądu filmów z największych platform streamingowych, bez konieczności uruchamiania danej aplikacji.
Wszystko to z pomocą komfortowego pilota do telewizora. Od kilku lat producent nie wyposaża już pilotów w klawiaturę numeryczną. Dzięki temu minimalistyczne piloty oferują głównie przyciski do dedykowanych serwisów VOD czy po prostu dostęp do najważniejszych ustawień telewizora.
Seria QN91B to kolejna, która oferuje ekologiczne piloty. Te nie działają na baterie – mogą być ładowane. Albo tak jak smartfon – za pomocą ładowarki (pilot ma gniazdo USB-C) albo poprzez energię słoneczną (co jesienią raczej odpada).
Telewizor Samsung QE55QN91B: gniazda i złącza
Seria Samsung QN91B / fot. Samsung
Kolejna korzyść z posiadania tegorocznego modelu spodoba się graczom. Tegoroczne TV klasy Premium oferują już 4 HDMI w wersji 2.1. Dla porównania ubiegłoroczna seria TV Neo QLED – QN91B – oferowała tylko jedno takie złącze. Oznacza to, że zyskujesz aż trzy złącza w najnowszej wersji więcej czyli tyle samo, co oferuje przełomowy telewizor Smasung OLED, którego także testowaliśmy w tym miesiącu.
Cena Samsunga QLED zaczyna się w największych sklepach 7499 zł. Warto pamiętać, że inne sklepy mają go znacznie drożej. Porównując najważniejsze parametry i inne modele tego producenta, to dobra cena, jak na taki telewizor. Chyba że wolisz telewizor OLED, to w tym miesiącu masz ułatwione zadanie. Samsung QE55S95B czyli telewizor Samsung OLED 2022 znajdziesz w tym miesiącu w podobnej cenie, co reprezentanta serii QN91B.
Oczywiście cały czas polujemy na najlepsze promocje na telewizory. Jeśli zobaczymy gdzieś ten telewizor w atrakcyjnej cenie na pewno przeczytacie o tym u nas już wkrótce.
Podsumowanie: Samsung QLED
Samsung QE55QN91B to idealny wybór dla osób ceniących wysoką jakość obrazu i dźwięku. Zaawansowane technologie, takie jak Quantum Dot i HDR10+, oraz wsparcie dla Dolby Atmos sprawiają, że ten model oferuje wyjątkowe doświadczenia. To doskonały telewizor dla miłośników kina domowego.