Samsung UE55AU7102: test telewizora 4K (2021)

Samsung UE55AU7102: test taniego telewizor z podstawowej serii TV 4K Ultra HD. Kto powinien zainteresować się tym modelem? Sprawdzamy, co oferuje telewizor Samsunga i czy warto go kupić.

Samsung UE55AU7102 (inne oznaczenie Samsung UE55AU7102K) to 55-calowy telewizor 4K Ultra HD, następca doskonale przyjętej w 2020 roku serii TU7102, którą również testowaliśmy. Cena tego telewizora nie przekracza 2500 złotych, co może być doskonałą okazją dla osób zastanawiających się, jaki telewizor 55 cali kupić.

Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor! 

Samsung UE55AU7102: test. Co musisz wiedzieć?

Samsung UE55AU7102: test
Samsung UE55AU7102 / fot. Samsung

W 2021 roku oferta telewizorów Samsung jest bardzo bogata. W pierwszej kolejności otrzymujesz standardowe telewizory 4K Ultra HD. Nieco wyżej znajdują się modele oznaczone jako QLED. Na samym szczycie znalazły się oczywiście nowe modele o nazewnictwie Neo QLED (także najlepsze telewizory 8K).

Samsung UE55AU7102: test. Specyfikacja techniczna

Samsung UE55AU7102: test
Samsung UE55AU7102 / fot. Samsung

Tak wygląda specyfikacja techniczna 55-calowego telewizora Samsung:

  • Rozmiar ekranu 55 cali
  • Rozdzielczość 4K UHD / 3840 x 2160
  • Częstotliwość ekranu 50 Hz / 60 Hz
  • HDR tak / HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Optymalizacja ruchu Picture Quality Index 2000
  • Tuner DVB-T2, DVB-C, analogowy
  • Funkcje poprawy obrazu UHD Dimming, czujnik światła, PurColor, Lepszy
  • Kontrast (Contrast Enhancer), procesor Crystal 4K, Wyświetlacz Krystaliczny (Crystal Display), FILMMAKER MODE
  • Smart TV tak
  • System Smart Samsung Tizen 6.0
  • Wi-Fi tak
  • Łączność bezprzewodowa Bluetooth, Wi-Fi Direct
  • Przeglądarka internetowa tak
  • HbbTV tak
  • Funkcje Smart TV SmartThings, Galeria, Dotknij i wyświetl, PC on TV, Mobile to TV – Mirroring
  • System i moc głośników system 2.0 / 2 x 10 W
  • Technologie dźwięku Bluetooth Audio, Dolby Digital Plus, funkcja Adaptacji Dźwięku, HDMI eARC, Multiroom Link, Q-Symphony, wzmacnianie dialogów
  • Liczba złączy HDMI 3 (3x HDMI 2.0)
  • Liczba złączy USB 1
  • Złącze EURO nie
  • Czytnik kart pamięci nie
  • Złącze Ethernet (LAN) tak
  • Wejście komponentowe nie
  • Złącze VGA nie
  • Cyfrowe wyjście optyczne tak
  • Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
  • Złącze CI (Common Interface) 1
  • Wyjście słuchawkowe nie
  •  Samsung Seria 7 / 2021
  • Kolor tytanowy
  • Możliwość montażu na ścianie / VESA 200×200 mm
  • Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 123 x 78,3 x 25 cm
  • Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 123 x 70,7 x 6 cm
  • Waga z podstawą / bez podstawy 14,2 kg / 13,9 kg

Samsung UE55AU7102: test. Wygląd TV

Najczęściej telewizory z podstawowych serii odznaczają się podobnym wzornictwem i przeważnie oferują dwie nóżki umiejscowione przy końcach matrycy. Widocznie to tańsze rozwiązanie, albo eleganckie podstawki zostały w tym roku zarezerwowane dla modeli z wyższych serii. Na stronie Samsunga możemy przeczytać, że telewizor z serii AU7102 jest jeszcze bardziej smukły:

Jeszcze bardziej smukły, jeszcze bardziej elegancki (…) Smukła i elegancka obudowa sprawia, że telewizor harmonijnie wtapia się w otoczenie, zapewniając minimalistyczny efekt. Doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu.

Ale w stosunku do jakich modeli? Spoglądając na model z 2020 roku Samsung UE50TU7102 nie ma żadnych różnic w głębokości telewizora. Zarówno seria AU7102, jak i TU7102 odznaczają się identyczną głębokością (25 cm). Zatem nie może być mowy o smuklejszej budowie.

Na uwagę zasługuje to, że koncern stara się pomniejszać ramkę otaczającą ekran. Już modele z 2020 roku odznaczały się Trójstronnym Bezramkowym Designem. I faktycznie w porównaniu do modeli sprzed kilku lat, otrzymujemy znacznie większą przestrzeń, na które wyświetlany jest obraz.

Dobrym rozwiązaniem stosowanym także przez innych producentów jest system maskowana kabli. Model z podstawowej serii również oferuje to rozwiązanie. Dzięki temu wszystko wygląda bardziej estetycznie z tyłu telewizora, a przewody można ukryć w stojaku (nóżkach) telewizora.

Samsung UE55AU7102: test
Telewizor Samsung UE55AU7102 / fot. Samsung

Telewizor Samsunga dostępny w kolorze tytanowym odznacza się jednym z najpopularniejszych standardów VESA (200 mm x 200 mm). Oznacza to, że niemal każdy najtańszy uchwyt do telewizora powinien być z nim zgodny. Oczywiście warto także zwrócić uwagę na to czy jest on regulowany i przede wszystkim, czy jego udźwig jest wystarczający.

Samsung UE55AU7102: test – jakość obrazu

Telewizor Samsung UE55AU7102 / fot. Samsung

W przypadku telewizorów 4K Ultra HD z podstawowej serii takich, jak właśnie Samsung UE55AU7102 możemy liczyć na naprawdę dobrą (zadowalającą) jakość obrazu. Wiadomo, że w telewizorze za 2500 złotych nie zyskamy nagle żywych i nasyconych kolorów czy płynnego obrazu takiego, jak w modelach z flagowych serii. Seria AU7102 wykorzystuje matryce VA o częstotliwości pracy 50 Hz (60 Hz). Co to oznacza dla niewtajemniczonych?

Wszystkie telewizory od kilku lat pracują na dwóch rodzajach matryc. W Polsce mamy do czynienia z matrycami 50 Hz (w innych krajach europejskich – 60 Hz) i 100 Hz (120 Hz w innych krajach europejskich). Tanie i proste telewizory oferują ten pierwszy rodzaj – standardowy, wykorzystywany w niemal 90% telewizorów. Pozostałe to modele z wysokich i najwyższych serii, które oferują prawdziwe 100 Hz. Oznacza to lepszą płynność ruchu podczas dynamicznych scen. To dlatego najlepsze telewizory 100 Hz są najczęściej wybierane do sportu.

Podświetlenie Edge LED, kąty patrzenia

Powróćmy na chwilę do typu matrycy (VA). Z najważniejszych dwóch rodzajów matryc stosowanych w telewizorach LED wyróżniamy IPS albo właśnie VA. W skrócie, w przypadku IPS możemy liczyć na lepsze kąty widzenia, a w VA zyskujemy lepszą czerń. Jednak i tak od lat mało kto zwraca uwagę na ten szczegół (jaką matrycę ma dany TV).  Obecnie producenci stosują w swoich telewizorach oba rodzaje tych matryc.

Samsung UE55AU7102 odznacza się podświetleniem Edge LED (jest jeszcze Direct LED). Co to oznacza?

Diody LED umieszcza się na brzegach panelu i za pomocą sieci specjalnych światłowodów z płaszczyznami odbijającymi światło pochodzące z LED. Światło zostaje równomiernie rozproszone za panelem LCD. Dzięki technologii Edge LED konstrukcja panelu jest bardzo cienka, a tym samym niewielka jest całkowita głębokość telewizora.
Pozwala to na konstruowanie telewizorów płaskich, zużywających mało energii elektrycznej oraz tanich, zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Wadą tego typu panelu jest nierówne podświetlenie (jaśniejszy obraz przy krawędziach niż w środku ekranu)
– Źródło: Euro
Telewizor Samsung UE55AU7102 / fot. Samsung

Tutaj poza (tylko) dobrym odwzorowaniem barw, z pewnością możemy liczyć też na odpowiedni poziom czerni. To pierwsze, to zasługa jednej z opcji poprawy obrazu o nazwie PurColor (można to przetłumaczyć jako czyste kolory).

Jednak z kątami patrzenia jest trochę inaczej. Jeśli będziemy siedzieli na wprost ekranu, nie ma problemu. Jakość obrazu nie pogorszy się. Jeśli jednak będziemy oglądali telewizję większą ekipą, wtedy osoby patrzące na ekran nie na wprost tylko z boku, zobaczą “spadek” jakości obrazu (kolory blakną pod różnymi kątami patrzenia).

Opcje poprawy obrazu: jakie najważniejsze?

Co jeśli chodzi o pozostałe opcje poprawy wyświetlanego obrazu? Telewizor Samsung oferuje ich dość sporo, jak na tani i dobry telewizor 4K.

Funkcje poprawy obrazu: UHD Dimming, czujnik światła, PurColor, Lepszy Kontrast (Contrast Enhancer), procesor Crystal 4K, Wyświetlacz Krystaliczny (Crystal Display), FILMMAKER MODE.

 

Oczywiście wszystkich nie ma sensu omawiać, bo wszystkie mają jedno zadanie. Dbać o to, by jakość obrazu była wyświetlana w jak najlepszej rozdzielczości. Oczywiście głównie to zadanie dla procesor obrazu o nazwie Crystal 4K. To jeden z najważniejszych wyznaczników podstawowych serii Samsunga na rok (jest jeszcze seria AU8002, również na nim pracująca). Kolejna rodzina modeli od Samsunga (telewizory QLED) pracują na zupełnie innym procesorze, bowiem telewizory QLED oferują znacznie lepsze wrażenia podczas oglądania telewizji (ze względu na inne parametry dotyczące obrazu).
Jeśli chodzi o lepszy kontrast to poza opcją o nazwie Contrast Enhancer zyskujemy lepsze odcienie za sprawą wykorzystywania kilku standardów technologii HDR. Telewizory z tegorocznych serii oferują wiele formatów HDR. Są to HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma), czy wsparcie Dolby Vision. Najczęściej każdy z telewizorów danego producenta wykorzystuje kilka z nich. Im droższy telewizor, tym więcej obsługiwanych formatów. Niektóre jak Dolby Vision znajdziemy tylko w najdroższych telewizorach.

 

Tutaj nie mogło być inaczej. Telewizor Samsung współpracuje z technologią HDR10+ i HLG. Warto przypomnieć, że telewizory Samsung nie są zgodne z Dolby Vision. Pod tym kątem nic się nie zmieniło w porównaniu z serią TU7102.

Samsung UE55AU7102: test. Dźwięk

W telewizorze z podstawowej serii otrzymujemy dobre brzmienie za sprawą przestrzennego systemu dźwięku przestrzennego. Ten pracuje na dwóch głośniczkach telewizyjnych, które łącznie oferują 20 W. To tyle, ile standardowo wykorzystują głośniki w większości tanich i prostych telewizorów. Z opcji poprawy wrażeń audio zyskujesz te najbardziej podstawowe:

  • Dolby Digital Plus Tak
  • Audio Pre-selection Descriptor Tak
  • Moc RMS 20W
  • Q-Symphony
  • Rodzaj głośników 2CH

Ciekawym rozwiązaniem jak na podstawową serię telewizorów jest wykorzystywanie funkcji Q-Symphony, która jeszcze niedawno była zarezerwowana dla lepszych telewizorów Samsunga z ekranami QLED. Jak ona działa?

Wystarczy zaktualizować oprogramowanie w telewizorze i soundbarze oraz w kolejnym kroku zsynchronizować soundbar z Q-serii z kompatybilnym telewizorem Samsung z 2020 roku za pomocą interfejsu HDMI. Technologia powoduje spotęgowanie dźwięku za wszystkich głośników telewizora i soundbara, które będą pracowały wspólnie. Dzięki temu rozwiązaniu widzowie mogą liczyć na zupełnie nowy poziom wrażeń audiowizualnych.

Telewizor Samsung UE55AU7102 / fot. Samsung

Jeśli bardziej interesuje nas dźwięk przestrzenny, lepsze basy o całkowita moc wynosząca nawet i 300 W (15-krotnie więcej niż grają na maksa telewizyjne głośniczki), możemy pokusić się o zakup listwy głośnikowej – popularnego soundbara. Koncern Samsung ma ich w tym roku dość sporo w swojej ofercie.

Na szczęście osoby zastanawiające się jaki soundbar kupić nie muszą przecież decydować się na tego samego producenta listwy głośnikowej co telewizora.

 

Samsung UE55AU7102: test. Co oferuje Smart TV?

Samsung UE55AU7102: test
Telewizor Samsung UE55AU7102 / fot. Samsung

Telewizor Smart TV umożliwia surfowanie po internecie na ekranie za pomocą wygodnej w użyciu przeglądarki i łączy się z innymi urządzeniami przez WiFi czy Bluetooth. Do tego dochodzą opcje takie jak Dotknij i wyświetl, PC on TV, Mobile to TV – Mirroring oraz dostęp do najlepszych aplikacji Smart TV (Netflix, YouTube, ipla). Telewizory Samsung pracują na ulepszonym systemie operacyjnym Tizen 6.0.

W tym roku jest coraz mniej telewizorów, które nie oferują dostępu do internetu. Obecnie niemal każdy telewizor 55-calowy jest po prostu Smart TV, bo producentom opłaca się instalować system operacyjny. Prędzej czy później i tak skorzystamy z dobrodziejstw sieci na dużym ekranie.

Pod tym kątem, telewizor jest dobrze przygotowany. Mamy wyszukiwarkę internetową, szybki dostęp do najlepszych aplikacji z menu Tizena, a to nie wszystko. Jeśli sterowanie standardowym pilotem jest dla nas niezbyt wygodne, zawsze możemy dokupić bezprzewodową klawiaturę (na USB), by wygodniej korzystać ze stron internetowych na dużym ekranie.

Jedyną wadą jest wykorzystywanie standardowego pilota. Poniższe zdjęcie prezentuje pilota, który oferowany jest w podstawowych seriach już od kilku lat.

Pilot do telewizorów Samsung

Szkoda tylko, że nie wszystkie telewizory są zgodne z inteligentnymi pilotami, jak modele z wyższej serii. Te posiadają wbudowany mikrofon, który umożliwia sterowanie funkcjami telewizora za pomocą komend głosowych. Dlaczego nie można było wykorzystać tego patentu we wszystkich telewizorach, skoro niewiele droższe modele konkurencji najczęściej oferują w zestawie ze swoim TV  takiego “ulepszonego” pilota?

Telewizory Samsung 2021
Pilot do telewizorów Samsung 2021 / fot. Samsung

Samsung UE55AU7102: test. Gniazda i złącza

Telewizor Samsung oferuje dość przeciętny (a nawet ubogi) arsenał, jeśli chodzi o ilość najważniejszych gniazd i złączy. Tutaj mamy zaledwie 3 złącza HDMI. Warto dodać, że seria TU7102 z 2020 roku oferowała tylko dwa, więc jest to jakiś progres. Jedna żadne z nich nie jest w wersji 2.1, co nie jest wadą, bo to po prostu model z podstawowej serii TV LED. Ale dlaczego seria oferuje zaledwie jeden port USB? Tego niestety nie wie nikt. Naszym zdaniem przydałoby się minimum jeszcze jedno USB.

  • Liczba złączy HDMI 3 (3x HDMI 2.0)
  • Liczba złączy USB 1
  • Złącze EURO nie
  • Czytnik kart pamięci nie
  • Złącze Ethernet (LAN) tak
  • Wejście komponentowe nie
  • Złącze VGA nie
  • Cyfrowe wyjście optyczne tak
  • Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
  • Złącze CI (Common Interface) 1
  • Wyjście słuchawkowe nie

Samsung UE55AU7102: test – cena zakupu

Samsung UE55AU7102: test
Telewizor Samsung UE55AU7102 / fot. Samsung

Cena Samsung UE55AU7102 wynosi obecnie w wielu sklepach 2399 złotych. Raczej wątpimy, by ta przekroczyła 2500 złotych, dlatego model zapewne niedługo pojawi się w zestawieniu Jaki telewizor do 2500 zł kupić?

Oczywiście cały czas polujemy na najlepsze promocje na telewizory. Jeśli zobaczymy gdzieś ten telewizor w atrakcyjnej cenie na pewno przeczytacie o tym u nas już wkrótce.

Podsumowanie: Samsung UE55AU7102

 

Zalety:

  • Dobra (zadowalająca) jakość obrazu,
  • Standardowe nagłośnienie,
  • Wykorzystywanie funkcji Q-Symphony,
  • Smart TV pracujący na systemie Tizen 6.0,
  • System maskowania kabli.

 

Wady:

  • Tylko jedno złącze USB,
  • standardowy pilot (nie Smart).

 

Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl

  • Jakość obrazu: 6/10,
  • Jakość dźwięku: 6/10,
  • Gniazda i złącza: 2/10,
  • Smart TV: 8/10.

*OCENA ŁĄCZNA 5,5/10

*Jak oceniamy:
1 – Bardzo słabo, 2 – Słabo, 3 – Przeciętnie, 4 – Może być, 5 – Standardowo/zadowalająco, 6 – Dobrze, 7 – Nadzwyczaj dobrze, 8 – Bardzo dobrze, 9 – Fenomenalnie, 10 – Znakomicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *