Philips 55PUS6262/12: test telewizora 4K Dzisiaj sprawdzamy czy opłaca się kupić prosty i tani telewizor 4K od Philipsa. Zobacz test Philips 55PUS6262/12 i sprawdź, jaką zyskał ocenę końcową.
Najlepsze telewizory to nie tylko te od Samsunga, Sony czy LG. W ofercie telewizorów 4K, dużą część klientów może przekonać do siebie koncern Philips. Wszystko za sprawą dobrych i tanich TV o wielkości 55 cali, które w niejednym sklepie są na topie. Zwłaszcza w Media Expert, Media Markt i Euro. My przyglądamy się najpopularniejszemu z nich – Philips 55PUS6262/12.
Philips 55PUS6262/12: test
Philips 55PUS6262/12 – co warto wiedzieć?
Podobnie jak w przypadku większości tegorocznych telewizorów seria 6 oznacza średnią półkę. Jej reprezentanci (jednym z nich jest właśnie Philips 55PUS6262/12) to tanie telewizory 4K z systemem Smart TV, dostępne w kuszącej cenie, na tle konkurencji. W niektórych sklepach jest on oznaczony po prostu Philips 55PUS6262 (a nie Philips 55PUS6262/12). W naszym teście obie nazwy będziemy stosować zamiennie.
Zobacz także | Jaki telewizor Philips kupić?
Jednak Philips ma coś, czego nie ma konkurencja. Chodzi o system Ambilight, który znacznie polepsza oglądanie telewizji w przyciemnionym salonie. Więcej o opatentowanej przez koncern Philips technologii przeczytacie w akapicie dotyczącym jakości obrazu.
Specyfikacja techniczna Philips 55PUS6262
- Ekran 55 cale / 139 cm, 16:9
- Zgodność z HD 4K UHD, 3840 x 2160
- Tuner DVB-T (MPEG-4), DVB-T2, DVB-T2-HD, DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Technologia HDR (High Dynamic Range) tak, HDR10, HDR HLG
- Optymalizacja ruchu Picture Performance Index 900
- Funkcje poprawy obrazu Micro Dimming, Pixel Plus Ultra HD, czujnik oświetlenia zewnętrznego, Ambilight: Dwustronny, skalowanie obrazu do jakości 4K UHD , HDR Plus
- System dźwięku przestrzennego Incredible Surround
- Moc głośników 2 x 10 W
- Regulacja tonów wysokich / niskich tak
- Korektor dźwięku tak
- Funkcje dodatkowe dźwięku AVL, Clear Sound, Dolby Audio, dts 2.0 + Digial out, Smart Sound
- Smart TV tak
- Wi-Fi tak
- HbbTV tak
- Przeglądarka internetowa tak
- Nagrywanie na USB tak
- Komunikacja dodatkowa Wi-Fi Direct, Miracast, MHL – Mobile HD Link
- System Smart Philips Smart
- Funkcje Smart TV Simply Share, Catch-up TV, Klient MultiRoom
- Funkcje dodatkowe USB – zdjęcia, muzyka, film, EasyLink, Digital EPG, PVR – nagrywanie USB, możliwość aktualizacji oprogramowania, tryb ECO, procesor 2-rdzeniowy
- Informacje dodatkowe odtwarzane formaty wideo: AVI, MKV, H264/ MPEG-4 AVC, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV9/VC1, HEVC (H.265), VP9, audio: AAC, MP3, WAV, WMA (od wersji 2 do wersji 9.2), WMA-PRO (wersja 9 i 10)
- Liczba złączy HDMI 3
- Złącze DisplayPort nie
- Liczba złączy USB 2
- Złącze EURO nie
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe tak
- Złącze VGA nie
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe tak
- Seria (model na rok) Philips Seria 6200 / 2017
- Kolor obudowy czarny
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 124,4 x 77,5 x 26,2 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 124,4 x 73,1 x 7,8 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 16,3 kg / 15,4 kg
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 300×200 mm
- Klasa energetyczna A+
- Pobór mocy (tryb włączenia) 63 W
- Roczne zużycie energii 92 kWh
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,3 W
Zasilanie 220 – 240 V 50/60 Hz.
Philips 55PUS6262/12: test. Wygląd
Niezwykle smukły telewizor LED Smart 4K (…) Podstawa z otwartą ramą stwarza wrażenie lekkości. Telewizor o nowoczesnej i wyrafinowanej stylistyce zasługuje na podstawę, która wyróżni go spośród innych telewizorów. Dlatego projektanci firmy Philips stworzyli tę wyjątkową, otwartą podstawę idealnie komponującą się z wystrojem wnętrza
– Źródło: Philips
Philips 55PUS6262/12 to faktycznie niezwykle smukły telewizor 4K. Jednak to absolutnie nie oznacza, ze konkurencja nie potrafi robić cienkich telewizorów. W wielu opisach różnych telewizorów na stronie Philipsa możemy przeczytać, że model X to “niezwykle smukły telewizor…”. Wizualnie Philips nie różni się on od konkurencyjnych modeli (pomijając kilkumilimetrowe telewizory OLED). Więc nie można tutaj mówić o czymś, co ma tylko Philips.
Wyposażenie tego modelu to: pilot, 2 baterie AAA do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna.
Philips 55PUS6262/12: test. Obraz
Wyjątkowy obraz w niezwykłej rozdzielczości 4K (…) Rozdzielczość Ultra HD (3840×2160) to możliwość ujrzenia nawet najdrobniejszych szczegółów niewiarygodnie czystego obrazu. Telewizor 4K zapewnia rozdzielczość czterokrotnie większą niż Full HD. Ciesz się obrazem stawiającym na przejrzystość i szczegółowość oraz niezwykłą precyzją odwzorowania detali.
– Źródło: Philips
Philips 55PUS6262/12 oferuje obraz w rozdzielczości 4K, co faktycznie oznacza znacznie lepszą jakość, niż w przypadku standardowego telewizora o rozdzielczości Full HD (1920×1080). Tutaj każdy szczegół będzie wyraźniejszy – to prawda. Pisaliśmy już o tym, w naszym artykule, Czy warto kupić telewizor 4K?
Jednak przesadą jest opisywanie obrazu jako “wyjątkowy” albo rozdzielczości 4K jako “niezwykłej”. Obraz albo jest dobry, albo zły (w skrócie). Wyjątkowy może być smak kawy o poranku. Tymczasem rozdzielczość 4K wykorzystywana jest już od wielu lat w telewizorach, więc gdzie tu niezwykłość?
Wystarczyłoby napisać, że Philips 55PUS6262/12 odznacza się dobrą jakością obrazu, za którą odpowiada głównie rozdzielczość Ultra HD. Oczywiście nie tylko ona.
Lepszy kontrast, kolory i ostrość dzięki HDR Plus (…) High Dynamic Range Plus to nowy standard wideo. Na nowo definiuje domową rozrywkę dzięki nowatorskim rozwiązaniom w zakresie kontrastu i koloru. Naciesz zmysły obrazem, który odwzorowuje oryginalną głębię i naturalność, jednocześnie odzwierciedlając zamierzenia twórców. Efekt końcowy? Jaśniejsze rozświetlenie, większy kontrast, większy zakres kolorów i lepsze szczegóły niż kiedykolwiek wcześniej.
– Źródło: Philips
Jakość obrazu: co jeszcze?
O technologii HDR mogliście przeczytać przy okazji testu LG 55UJ6517. Dzięki niej udało się znacznie polepszyć kontrast i na stałe zagościła ona w specyfikacji technicznej najlepszych telewizorów. Philips wykorzystuje różne rodzaje: HDR10, HDR HLG, HDR Plus.
W końcu dochodzimy do wspomnianego systemu Ambilight:
Funkcja Ambilight firmy Philips zapewnia nieznane wcześniej, realistyczne wrażenia. Funkcja emituje światło z 2 stron ekranu, co pozwala przenieść akcję z telewizora w całkiem nowy, ekscytujący wymiar. Dzięki temu ekran wydaje się szerszy, wrażenia z oglądania są spotęgowane, a telewizor zdaje się unosić w powietrzu. Kolory, dynamika i emocje przenoszą się poza ekran – wprost do pomieszczenia – i sprawiają, że oglądanie telewizji staje się niesamowitym przeżyciem.
– Źródło: Philips
Funkcja Ambilight to coś, czego na próżno szukać u konkurencji. Opatentowana przez koncern Philips technologia to system oświetlenia diodami LED boków tyłu telewizora (w rozbudowanej wersji także górnej części). Żarówki emitują światło na ścianie za telewizorem, dając poświatę kolorów, które wyświetlane są na ekranie.
Zobacz także | Najlepsze telewizory OLED
Po pierwsze daje to znakomity efekt w przyciemnionym pomieszczeniu. Po drugie diody dostosowują kolory do koloru ściany (dla lepszego efektu). I po trzecie mamy złudzenie optyczne, że telewizor jest większy, niż w rzeczywistości, jakby obraz wychodził poza ramy matrycy.
Philips 55PUS6262/12 wykorzystuje Ambilight w wersji dwustronnej (diody LED są po bokach matrycy).
Przekonaj się, jak ostry jest obraz w telewizorach 4K Ultra HD firmy Philips. Technologia Pixel Plus Ultra HD optymalizuje jakość obrazu, który staje się płynny, niezwykle szczegółowy i pełen głębi. Bez względu na to, czy przesyłasz materiał strumieniowo przez Internet czy odtwarzasz płytę DVD, możesz cieszyć się ostrzejszym obrazem 4K z jaśniejszą bielą i głębszą czernią – za każdym razem, z dowolnego źródła.
– Źródło: Philips
Obraz. Podsumowanie
Przekonaliśmy się i trzeba podsumować. Faktycznie jakość obrazu w telewizorze Philips 55PUS6262/12 jest dobra. Można śmiało powiedzieć, że najbardziej zbliżony jego odpowiednik (pod kątem obrazu) to LG 55UJ6517. Tak samo jest przy ujęciach dynamicznych. Efekt smużenia nie powinien mieć miejsca. Oba modele wykorzystują matrycę 50 Hz.
Oznaczenie technologii odświeżania/optymalizacji obrazu (Picture Performance Index 900) może błędnie sugerować, że mamy do czynienia z „setką”. Ale nie ma tutaj lepszej matrycy, niż w modelach konkurencyjnych w tym samym przedziale cenowym.
Dźwięk
Clear Sound to innowacyjna technologia audio, która znacznie zwiększa wyrazistość kwestii mówionych i śpiewanych. Sprawia, że słyszysz każde słowo, co zapewnia większą przyjemność oglądania.
– Źródło: Philips
O telewizorach można wiele powiedzieć, ale jeśli chodzi o aspekt dźwięku, to modele ze średniej półki jakkolwiek nie byłyby napakowane opcjami poprawy dźwięku, zasadniczo oferują to samo. Jedna z nich o nazwie Clear Sound występuje praktycznie we wszystkich telewizorach 2017 (tylko pod innymi nazwami). To po prostu standardowe wyposażenie. System dźwięku przestrzennego Incredible Surround robi wrażenie, ale bardziej z nazwy, bowiem i tak w serii 6 zamontowano głośniczki o mocy całkowitej 20W.
Podsumowując moc 20W powinna wystarczyć do codziennego oglądania telewizji. Jeśli często będziemy oglądać koncerty albo kino akcji, wtedy warto pomyśleć o soundbarze.
Philips 55PUS6262/12: test. Opcje dodatkowe
Poznaj bogactwo możliwości funkcji i usług dzięki Philips Smart TV. Odkryj możliwości technologii Smart TV, które wykraczają poza tradycyjną telewizję. Wypożyczaj i oglądaj filmy, nagrania wideo i gry z internetowych sklepów z filmami. Oglądaj ulubione programy w ramach usługi Catch-up TV i ciesz się szeroką gamą aplikacji internetowych, takich jak YouTube.
– Źródło: Philips
Fajnie to wszystko brzmi, ale w przypadku najlepszych telewizorów Philipsa “bogactwo możliwości funkcji i usług dzięki Philips Smart TV” – raczej powinien to być opis telewizorów z systemem operacyjnym Android. Philips 55PUS6262/12 nie został w niego wyposażony.
Tak samo jak w przypadku tegorocznych TV Sony Bravia, Android dostępny jest tylko od naprawdę wysokich serii (w Philipsie od serii 7). Co prawda można wypożyczać i oglądać filmy online, czy grać w najlepsze gry na Androida, ale to nie to samo, co platforma Android.
W TV bez Androida mamy przeważnie procesor 2-rdzeniowy, a w tym drugich (droższych), czterordzeniowy. Oznacza to przede wszystkim wolniejsze działanie najważniejszych aplikacji Philips Smart TV. Do tego nie mamy dostępu do tysięcy darmowych aplikacji ze sklepu Google Play, ani do wbudowanej pamięci do instalowania nowych appek o wielkości 16GB.
Opcje dodatkowe: co jeszcze?
Doskonała rozrywka bez przewodów (…) Koniec z bałaganem. Z łatwością podłącz telewizor do Internetu i innych urządzeń w sieci domowej eliminując konieczność podłączania kabli. Twój telewizor przekształci salon w multimedialne centrum rozrywki bez użycia przewodów.
– Źródło: Philips
Bezprzewodowe korzystanie z internetu na dużym ekranie telewizora to od kilku lat standard, a nie coś ekstra. Tak samo, jak bezprzewodowa obsługa najważniejszych opcji telewizora poprzez smartfona albo tablet, no i oczywiście bezprzewodową klawiaturę. Ta ostatnia służy przede wszystkim do szybszego wprowadzania adresów stron internetowych, przeglądanych na ekranie Philipsa.
Fajnie, że można bez problemu przesyłać zdjęcia, muzykę, a nawet filmy ze smartfona/tabletu na duży ekran, bez użycia żadnych kabli. Jeśli podłączymy do telewizora dysk twardy, także możemy przeglądać nasze pliki bez żadnego problemu. Do tego dochodzi przydatna opcja nagrywania na dysk twardy programów telewizyjnych, by obejrzeć je w późniejszym terminie.
Podsumowując telewizor Philips jako Smart TV radzi sobie nieźle. Tylko musimy pamiętać, że tańsze TV od Philipsa mają własną platformę internetową (Philips Smart TV), która znacznie różni się od bardziej rozbudowanego systemu Android, który znajdziemy w droższych modelach. Procesor dwurdzeniowy też powinien być wystarczający do codziennego korzystania z opcji sieciowych. Obsługa wszystkich aplikacji możliwa jest z poziomu zwykłego pilota, który także jest bardzo intuicyjny w obsłudze (zdj. powyżej).
Philips 55PUS6262/12: test. Gniazda i złącza
Philips 55PUS6262 odznacza się tylko 3 złączami HDMI. To naszym zdaniem mało, jak na telewizor o wielkości 55 cali. Przeważnie konkurencyjne modele oferują aż 4 gniazda HDMI. Podobnie jest z portami USB, których mamy do dyspozycji zaledwie dwa.
Podsumowując, jeśli będziemy podłączać do TV dużo dodatkowych urządzeń, liczba najbardziej przydatnych gniazd i złączy może być za mała.
Warto pamiętać, że tak samo, jak inne telewizory 4K, Philips nie wykorzystuje już gniazda Scart (Euro).
Philips 55PUS6262/12: test. Cena
Philips 55PUS6262 to jeden z nielicznych telewizorów o wielkości 55 cali z tegorocznej oferty, którego cena nie przekracza 2900 złotych. Są miejsca, gdzie kupimy go nawet za 2799 złotych. Naszym zdaniem to opłacalna opcja, bowiem większość podobnych (konkurencyjnych modeli) kosztuje od 2999 złotych w górę. Natomiast przypomnijmy, że Philips oferuje dodatkowo system Ambilight.
Philips 55PUS6262/12: test. Podsumowanie i ocena
Philips 55PUS6262 to telewizor oferujący dobrą jakość obrazu w rozdzielczości Ultra HD. Trochę szkoda, że jakość dźwięku jest standardowa, przydałoby się nieco więcej mocy w telewizyjnych głośnikach. Telewizor jest dobrze wyposażony w najważniejsze wyjścia i wejścia, ale zadowolilibyśmy się dodatkowym HDMI i USB.
Smart TV daje nam dostęp do najlepszych aplikacji i przeglądarki internetowej. Jeśli nie potrzebujemy systemu Android, TV jako Smart TV powinien spełnić nasze wymagania.
Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl
- Jakość obrazu: 6/10,
- Jakość dźwięku: 5/10,
- Interfejs: 6/10,
- Smart TV: 5/10.
*OCENA ŁĄCZNA 5,5/10*Jak oceniamy:
1 – Bardzo słabo, 2 – Słabo, 3 – Przeciętnie, 4 – Całkiem całkiem, 5 – Standardowo/zadowalająco, 6 – Dobrze, 7 – Nadzwyczaj dobrze, 8 – Rewelacyjne, 9 – Fenomenalnie, 10 – Znakomicie.
- Telewizory Philips – zobacz aktualne ceny