Site icon jakitelewizorkupic.pl

Odległość od telewizora – jaka jest prawidłowa?

Odległość od telewizora - jaka jest prawidłowa / fot. Media Expert

Dla wielu osób oglądanie telewizji to najlepszy sposób wypoczynku. Statystyczny Polak według danych z 2016 roku ogląda telewizję około 4 godziny dziennie, co przede wszystkim pozwala odpocząć i zrelaksować się, lecz także niesie za sobą ryzyko popsucia wzroku. Jak zatem korzystać z telewizora by nie zaszkodzić swoim oczom?

Jak ustawić telewizor?

Bezpieczne dla naszego wzroku ustawienie telewizora wymaga zwrócenia uwagi na kilka czynników. Naturalnie każdy chce, by czas spędzony na oglądaniu ulubionego serialu czy meczu był przyjemny, dlatego spora część osób korzysta z telewizora, pomijając całkowicie swoje zdrowie. Często korzystamy ze sprzętu ze zbyt bliskiej odległości, zazwyczaj gdy oglądany film jest bardzo emocjonujący lub siedzimy w złej pozycji, przez co cierpi nasz kręgosłup. Oprócz tego urządzenie wymaga odpowiedniej konfiguracji. Na przykład w nocy warto obniżyć jasność ekranu, ponieważ oglądanie zbyt jaskrawego obrazu może spowodować bezsenność lub zapoczątkować problemy ze wzrokiem.

Odległość od telewizora – jaka jest prawidłowa / fot. Media Expert

Aby ustawić urządzenie tak, by nie szkodziło zdrowiu, najpierw należy zadbać o odpowiednią odległość od telewizora. W tym przypadku sugerowanie się opiniami ekspertów z Internetu może być bolesne w skutkach, ponieważ każdy z nich ma inne zdanie. Najczęściej przewija się opinia, że telewizor powinien znajdować się w odległości 2 metrów od oglądającego. Inni twierdzą, że powinna ona być nie mniejsza niż dwukrotność szerokości ekranu. Najczęściej jednak zależy to od posiadanego przez nas modelu telewizora. Dla przykładu stare urządzenia wymagały zachowania dużej odległości, nawet sięgającej 10-krotności przekątnej ekranu. Natomiast w nowszych modelach telewizora sugerowane odległości prezentują się następująco:

Różnica między tymi odległościami wynika z faktu, że telewizory w rozdzielczości Ultra HD oferują znacznie bardziej rozbudowaną gamę kolorów oraz mają więcej pikseli, dzięki czemu obraz jest ostrzejszy. To sprawia, że jest on przyjemniejszy dla oka, nie powoduje zmęczenia i zapobiega występowaniu wszelkiego rodzaju problemów związanych ze wzrokiem.

Inne czynniki

Oprócz tego ustawienie odbiornika wymaga wybrania odpowiedniego kąta oglądania. Telewizor nie może być pochylony w dół, bo wtedy oglądający nieświadomie będzie obniżał swoją głowę, co może skończyć się problemami z kręgosłupem. Nie należy również siedzieć w innych pozycjach niż tych, które pozwalają zachować prosty kręgosłup. Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednie miejsce do oglądania, takie jak kanapa czy fotel, dzięki czemu korzystanie z telewizji stanie się przyjemnością, a nie utrapieniem.

Odległość od telewizora – jaka jest prawidłowa / fot. Media Expert

Skutki złego ustawienia telewizora

Czynności takie jak czytanie, oglądanie telewizji lub korzystanie z laptopa powodują napinanie mięśni rzęskowych, co powoduje szybko zauważalne zmęczenie oczu. Lecz jest to tylko jeden z licznych negatywów nieprawidłowego korzystania z telewizora. Oprócz tego wyróżnia się:

Zatem wybierając odpowiednie miejsce na telewizor, warto zadbać o odpowiednią odległość od kanapy czy fotela, z którego będziemy korzystać. Dzięki temu nie tylko oczy, lecz także kręgosłup będą nam wdzięczne, a oglądanie telewizji będzie przyjemnością większą niż kiedykolwiek.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z Media Expert

Exit mobile version