LG 43LM6300: test TV Full HD. To telewizor nietypowy, jedyny w swoim rodzaju. Gdyby brać pod uwagę modele tegoroczne od największych producentów takich, jak Sony, LG, Samsung, Panasonic, czy Philips, to byłby to faktycznie jedyny telewizor o rozdzielczości Full HD.
W przyszłym roku może już zabraknąć takich modeli, jak LG 43LM6300. Zobaczcie czy warto wziąć go pod uwagę decydując się na dobry i tani telewizor do 1500 złotych.
Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor!
LG 43LM6300 – co musisz wiedzieć?
W tym roku oferta telewizorów LG jest bardzo interesująca. Możemy ją podzielić na serie:
– telewizorów HR Ready/Full HD (trzy modele oznaczone jako LM6**)
– standardowych telewizorów 4K (oznaczonych jako „UM”, np. LG 55UM7100)
– telewizorów 4K NanoCell (oznaczonych jako „SM”, np. LG 65SM8600)
– telewizorów OLED
LG 43LM6300 wchodzi w skład tej pierwszej (oznaczonej jako LM6**). W niektórych sklepach oznaczony jest po prostu jako LG 43LM6300. My będziemy stosowali obie nazwy zamiennie.
Specyfikacja techniczna telewizora Full HD
- Ekran 43 cale / 108 cm, 16:9
- Zgodność z HD Full HD, 1920 x 1080
- Tuner DVB-T2, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Podwójny tuner HD nie
- Podświetlenie matrycy Direct LED
- Technologia HDR (High Dynamic Range) tak, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma)
- Optymalizacja ruchu Picture Mastering Index 1000
- Częstotliwość odświeżania ekranu 50 Hz
- Funkcje poprawy obrazu Dynamic Color Enhancer, Resolution Upscaler, HDR Effect, Active HDR
- System dźwięku przestrzennego Virtual Surround Plus
- Moc głośników 2 x 10 W
- Regulacja tonów wysokich / niskich tak
- Korektor dźwięku tak
- Funkcje dodatkowe dźwięku Bluetooth Audio, Clear Voice III, Dolby Digital, DTS, LG Sound Sync
- Smart TV tak
- Wi-Fi tak
- DLNA tak
- HbbTV tak
- Przeglądarka internetowa tak
- Nagrywanie na USB tak
- Komunikacja dodatkowa Bluetooth, Wi-Fi Direct
- System Smart LG webOS 4.5
- Funkcje Smart TV LG Content Store, Music Player, LG ThinQ AI
- Funkcje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, USB – zdjęcia, muzyka, film, SimpLink, Digital EPG, możliwość aktualizacji oprogramowania, obsługa pilota Magic Remote
- Liczba złączy HDMI 3
- Złącze DisplayPort nie
- Liczba złączy USB 2
- Złącze EURO nie
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe tak
- Złącze VGA nie
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe nie
- Seria (model na rok) LG Seria 6 / 2019
- Kolor obudowy czarny
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 97,3 x 62,3 x 21,6 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 97,3 x 57,2 x 8,5 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 8,1 kg / 8 kg
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 200×200 mm
- Klasa energetyczna A+
- Pobór mocy (tryb włączenia) 49 W
- Roczne zużycie energii 68 kWh
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,5 W
- Zasilanie 110 – 240 V 50/60 Hz
- Wyposażenie pilot, 2 baterie AAA do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna
Wygląd
Prosty i wyrafinowany design
Smukła ramka i stylowe wykończenie harmonizują z każdym wnętrzem i dają jeszcze więcej radości z oglądania.
– Źródło: LG
LG 43LM6300 wygląda dość przeciętnie. Spoglądając na niego z daleka można pomyśleć, że wygląda tak samo, jak inny model z podstawowej serii, ale o rozdzielczości Ultra HD. Mowa oczywiście o LG 55UM7100.
Jednak jeśli spojrzymy na ramkę otaczającą ekran, zwłaszcza na jej dolną część, odniesiemy wrażenie, że ta jest nieco grubsza.
Model dostępny jest w kolorze czarnym. Wymiary z podstawą wynoszą 97,3 x 62,3 x 21,6 cm (szer. x wys.x gł.), a rozstaw śrub to 200x200mm. Oznacza to, że bez problemu telewizor będziemy mogli powiesić na najprostszym uchwycie. Zazwyczaj rozstaw śrub jaki oferują najtańsze wieszaki do tv zaczyna się właśnie od 200x200mm.
LG 43LM6300: test. Obraz
Czego możemy spodziewać się po telewizorze o rozdzielczości Full HD? Przede wszystkim mniejszej ilości opcji poprawiających jakość wyświetlanych programów telewizyjnych. Ich duża ilość to najczęściej domena najlepszych telewizorów 4K. Oczywiście na stronie producenta możemy przeczytać o kilku ciekawych opcjach, jednak to tak naprawdę tylko te podstawowe. Chociaż niektóre zwroty użyte do opisu tego tv brzmią dość archaicznie:
Nowy poziom jakości Full HD. Ekran Full HD zapewnia szczegółowy obraz, doskonałą rozdzielczość i żywe kolory.
– Źródło: LG
Może kilka lat temu powyższy opis świetnie uzupełniałby informacje o tym modelu. Jednak nie w czasach, gdzie w sklepach królują obecnie telewizory 4K. Do tego powoli pojawiają się telewizory 8K.
Funkcje poprawy obrazu Dynamic Color Enhancer, Resolution Upscaler, HDR Effect, Active HDR
Jak widać dwie z funkcji dbających o poprawę jakości obrazu związane są z technologią HDR:
Dzięki Active HDR dostrzeżesz każdy szczegół. Technologia Active HDR optymalizuje każdą scenę, ukazując nawet najdrobniejsze szczegóły kolorów. Obsługa wielu formatów HDR, w tym HDR10 i HLG, w połączeniu z technologią korekty scen LG pozwala delektować się filmami w fantastycznej jakości HDR.
– Źródło: LG
Jakość obrazu: co jeszcze?
Faktycznie telewizory Full HD ze wsparciem technologii HDR oferują lepszy obraz, niż modele Full HD bez niej. Warto zauważyć, że dopiero od niedawna modele Full HD zaczęły być wyposażane w tą technologię. To dobrze, bowiem zawsze otrzymujemy nieco lepszy kontrast. Jednak nie znaczy to, że jakość zmieni się od razu nie wiadomo jak. LG wykorzystuje HDR10 i HLG (Hybrid Log-Gamma). Jednak lepszy rezultat otrzymalibyśmy w telewizorze 4K. Tutaj, w przypadku połączenia HDR z Full HD, to bardziej dodatek.
Jak na prosty i tani telewizor o wielkości 43 cali, LG oferuje dobry obraz. Kolory są wyraźne, a oglądanie z różnych kątów nie pogarsza jakości obrazu. Warto dodać, że tv, jak wszystkie telewizory do 1500 złotych, pracuje na 50 Hz matrycy. Oznacza to zbliżoną płynność ruchu, co w telewizorach konkurencyjnych, z podstawowych serii.
LG 43LM6300: test. Dźwięk
Nie znając się na opcjach dotyczących jakości dźwięku, z opisu na stronie producenta można byłoby wywnioskować, że telewizor oferuje znakomite nagłośnienie:
Virtual Surround Plus. Dźwięk ze wszystkich stron. Dzięki wbudowanym w telewizor głośnikom możesz rozkoszować się bogatym, wielowymiarowym dźwiękiem. Wzbogać swoje wrażenia z dźwiękiem dochodzącym ze wszystkich stron (…) Dolby Audio. Kinowa jakość dźwięku. Daj się porwać wyraźniejszym i jeszcze bardziej wciągającym efektom dźwiękowym o kinowej jakości dzięki technologii Dolby Audio.
– Źródło: LG
Jednak podobnie, jak w przypadku opcji dotyczących obrazu, to bardziej te standardowe. Niektóre znajdziemy w modelach konkurencji, pod innymi nazwami. W telewizorze i tak zainstalowano głośniczki o standardowej mocy 20W. Czyli tyle samo, co w innych telewizorach do 1500 złotych. Dla większości użytkowników, będą one wystarczające podczas codziennego użytkowania telewizora.
Funkcje dodatkowe dźwięku Bluetooth Audio, Clear Voice III, Dolby Digital, DTS, LG Sound Sync
Dźwięk: co jeszcze?
Wśród opcji związanych z dźwiękiem jest jeszcze LG Sound Sync. Kilka lat temu nie wszystkie telewizory oferowały to rozwiązanie. Oznacza to możliwość bezprzewodowego podłączenia listwy głośnikowej (soundbaru) do telewizora. Zawsze to mniej kabli.
Jeśli zależy nam na kinowej jakości dźwięku, warto wziąć pod uwagę zakup jednego z soundbarów tego producenta. Poniżej możecie sprawdzić ceny najpopularniejszych listw głośnikowych od LG.
LG 43LM6300: test. Smart TV i opcje dodatkowe
Inteligentny telewizor LG z systemem webOS ułatwia korzystanie z takich usług jak Netflix, YouTube i wiele innych. Nowy design i liczne funkcje dają jeszcze więcej przyjemności z oglądania.
– Żródło: LG
Okazuje się, że nawet najbardziej podstawowa seria TV Full HD od LG oferuje możliwość przeglądania stron internetowych i korzystania z najlepszych aplikacji. Wszystko dlatego, że Smart TV pracuje na systemie webOS 4.5. Ten jest taki sam, jak w najdroższych telewizorach OLED. Oznacza to, że nie musimy się martwić o płynność jego działania.
Na tym nie koniec, bo LG 43LM6300 korzysta ze sztucznej inteligencji. Jednak niektóre funkcje są do wykorzystania dopiero z pilotem Magic z wbudowanym mikrofonem (do kupienia osobno). Chodzi, np. o komendy głosowe.
Poznaj świat telewizji LG ze sztuczną inteligencją. Dzięki technologii AI ThinQ wiele czynności można wykonać tylko za pomocą poleceń głosowych. Rozmawiaj z asystentem dzięki technologii rozpoznawania głosu i korzystaj z treści polecanych na podstawie wcześniej wybieranych programów.
– Żródło: LG
Poza tym i tak posiadacze telewizorów Smart TV najczęściej korzystają z wyszukiwarki internetowej oraz serwisów z filmami na żądanie. Tymczasem do sterowania telewizorem i funkcjami Smart TV wystarczy im zwykły pilot. Ewentualnie smartfon, czy bezprzewodowa klawiatura. Według nas najprzyjemniejszym sposobem jest podłączenie do telewizora tej ostatniej.
Smart TV oferuje możliwość odtwarzania plików z dysku/pendriva (zdjęć, muzyki czy filmów) oraz nagrywania filmów i programów TV. W każdej chwili będziemy mogli na ekranie wyświetlić cyfrowy program tv, żeby zobaczyć, co można obejrzeć na innych kanałach. Jak każdy tegoroczny model od LG, ten oferuje możliwość aktualizacji oprogramowania w przyszłości.
LG 43LM6300: test. Gniazda i złącza
LG 43LM6300 został wyposażony w 3 złącza HDMI oraz 2 porty USB. W przypadku telewizora o wielkości 43 cali, z podstawowej serii to wystarczająca ilość. Dla przypomnienia poniżej możecie zobaczyć pozostałe złącza:
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście satelitarne tak
- Wejście kompozytowe tak
- Wejście komponentowe tak
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Złącze CI (Common Interface) 1
Zaletą LG 43LM6300 jest obecność wejścia satelitarnego (tuner DVB-S2), co jest domeną głównie droższych telewizorów LG albo modeli konkurencyjnych.
LG 43LM6300: test – cena
Sporym zaskoczeniem jest cena LG 43LM6300, która nie powinna przekraczać 1500 złotych w sklepach Media Expert, Media Markt oraz RTV Euro AGD. Nic dziwnego, że ten zasłużenie znalazł się w naszym zestawieniu telewizorów do 1500 złotych.
LG 43LM6300: test. Podsumowanie
LG 43LM6300 to tani i prosty telewizor, oferujący podstawowe opcje dotyczące obrazu i dźwięku. Jeśli ktoś poszukuje przede wszystkim telewizora skupiając się na cenie, to z pewnością nie powinien się zawieść. Poza tym platforma Smart TV pozwala na korzystanie z opcji, które są dostępne w droższych telewizorach od LG.
W cenie do 1500 złotych to telewizor, który zapewne do końca roku będzie jednym z najpopularniejszych modeli. Zwłaszcza, że nie każdy potrzebuje 4K, a innej opcji na dobry TV Full HD w tej cenie do wyboru niestety nie mamy.
Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl
- Jakość obrazu: 5/10,
- Jakość dźwięku: 5/10,
- Interfejs: 3/10,
- Smart TV: 5/10.
*OCENA ŁĄCZNA 4,5/10
*Jak oceniamy:
1 – Bardzo słabo, 2 – Słabo, 3 – Przeciętnie, 4 – Całkiem całkiem, 5 – Standardowo/zadowalająco, 6 – Dobrze, 7 – Nadzwyczaj dobrze, 8 – Rewelacyjne, 9 – Fenomenalnie, 10 – Znakomicie.
- Telewizory LG – zobacz aktualne ceny