Niegdyś na jego ekranie można było oglądać zaledwie kilka podstawowych kanałów. Obecnie telewizor jest niezwykle uniwersalnym sprzętem; niezbędnym w każdym domu. Smart TV (Android TV) to urządzenie, które pozwala na rozrywkę najwyższej jakości – oglądanie telewizji i serwisów streamingowych, korzystanie z Internetu, a także podłączenie takich sprzętów jak konsola do gier. W dzisiejszym artykule skupimy się na tej ostatniej kwestii i podpowiemy, jaki telewizor będzie najlepszy do gier.
Telewizor dla gracza – jaki będzie najlepszy?
Nie da się ukryć, że telewizory to obszerny segment rynku. Większość urządzeń to niezwykle funkcjonalne telewizory, wyposażone w wiele przydatnych funkcji (nie zawsze jest nawet okazja, by wszystkie wykorzystać). Nasuwa się zatem pytanie: jak się w tym wszystkim odnaleźć, by wybrać odpowiedni telewizor, a na dodatek mieszczący się w naszym budżecie?
Może nie podstawowym, ale na pewno dość ważnym kryterium jest przekątna ekranu. Komfort gry zapewniają telewizory o różnych przekątnych, ponieważ wiele zależy od tego, w jakiej odległości od telewizora będziesz grał. Dla przykładu: telewizor 40 cali sprawdzi się wtedy, gdy znajduje się około 90-180 cm od gracza. Jeżeli natomiast planujesz siedzieć około 2 metrów od ekranu telewizora, to wybierz urządzenie o przekątnej 49-50 cali.
Na pewno dobrym telewizorem dla gracza jest urządzenie, wyposażone w specjalny tryb gry. Taki tryb zapewnia ustawienia, które wpływają na jakość rozgrywki – czas reakcji oraz input lag są wówczas możliwie najniższe, natomiast płynność i ostrość obrazu jak najwyższe. Podczas dynamicznej rozgrywki szybka reakcja telewizora jest przecież kluczowa.
Na to zwróć uwagę: częstotliwość odświeżania ekranu
Ważnym dla graczy parametrem jest częstotliwość odświeżania ekranu. Najlepiej sprawdzi się odświeżanie na poziomie 120Hz. Dzięki temu obraz jest płynny i odpowiednio ostry. Niektóre modele telewizorów – na przykład telewizor Samsung 65 cali (model QE65Q67B QLED 4K SMART HDR10 HLG) – są wyposażone dodatkowo w taką funkcję jak upłynniacz ruchu. Wszystko po to, byś mógł cieszyć się płynnym obrazem, bez rozmyć i opóźnień. Ten konkretny telewizor może się pochwalić technologią odświeżania: Picture Quality Index 3100, a ponadto technologią HDR (High Dynamic Range): HDR10, HLG.
Technologia HDR (High dynamic range)
Warto nieco rozwinąć temat wspomnianego HDR. Gry na konsolę są obecnie projektowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły; grafika odgrywa znaczącą rolę i zdecydowanie wpływa na jakość rozgrywek. Technologia HDR pozwala na wyświetlanie obrazu z większą intensywnością i głębią, a także odpowiednim kontrastem.
Input Lag
Kolejnym istotnym parametrem jest tak zwany input lag. Jest to opóźnienie sygnału wejściowego, czyli czas pomiędzy wysłaniem obrazu do telewizora a momentem jego wyświetlenia. Nietrudno się zatem domyślić, że czas ten powinien być jak najkrótszy. Producenci rzadko bezpośrednio o nim wspominają, a jednak warto zwrócić uwagę na jego wartość. Najlepsze telewizory dysponują input lagiem poniżej 20ms. Na stronie producenta powinieneś znaleźć taką informację.
Ultraszeroki widok w grach
Zapaleni gracze wykorzystują wysokiej klasy monitory o proporcjach obrazu 21:9 lub 32:9. Współczesne telewizory dla graczy również oferują takie możliwości. Wspomniany wcześniej telewizor Samsung wyposażony jest w taką funkcję jak Ultra Szeroki Widok w Grach.
Rozdzielczość 4K (Ultra HD)
Pewnym standardem jest już rozdzielczość Full HD. Niemniej najnowsze konsole (zarówno PlayStation, jak i Xbox) zdecydowanie lepiej współpracują z profesjonalnymi telewizorami o rozdzielczości 4K. Szczególne znaczenie ma to w przypadku telewizorów o większej przekątnej. Ponadto jest to rozwiązanie, które będzie przydatne również podczas oglądania telewizji.
Łączność HDMI
Telewizor trzeba połączyć z konsolą. Do tego celu służy port HDMI. Sprawdzi się już telewizor z portem HDMI 2.0, ponieważ umożliwia odbieranie obrazu w rozdzielczości 4K z szybkością 60 klatek na sekundę. Aby jednak móc wykorzystać innowacyjne funkcje, zdecydowanie lepiej wybrać telewizor, wyposażony w port HDMI 2.1. Pozwoli to na odtwarzanie obrazu z szybkością aż 120 klatek na sekundę.
Czy telewizor OLED nadaje się do grania na konsoli?
Telewizory OLED wyposażone są w diody, które emitują światło – mogą je emitować, gdy jest taka potrzeba i wygaszać w odpowiednich momentach. W związku z tym jest to świetny wybór, jeśli potrzebujesz telewizora do rozgrywek na konsoli. Ten typ telewizora ma również szeroki kąt widzenia, dzięki czemu obraz nie traci głębi, nawet kiedy patrzysz na ekran z boku. To ważne, jeżeli planujesz grać z rodziną lub znajomymi.
Podsumowując: inteligentne telewizory doskonale współpracują z najnowszymi konsolami do gier (PlayStation czy Xbox). Wybór jest dziś naprawdę ogromny, a większość nowoczesnych telewizorów z powodzeniem posłuży do rozgrywek. Podczas dokonywania wyboru zwróć uwagę na parametry, o których wspominaliśmy. Najistotniejsze są: rozdzielczość ekranu, niski input lag, technologia HDR, wysoka częstotliwość odświeżania, a także właściwie dobrana przekątna ekranu (zależna od wielkości pokoju i odległości, w jakiej siedzi gracz).
Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z Allegro