Jak sztuczna inteligencja wpływa na jakość obrazu?

Samsung postanowił podzielić się informacjami na temat tego, jak sztuczna inteligencja w jego telewizorach wpływa na jakość obrazu. Oto kilka ciekawostek dotyczących procesu poprawy wyświetlania treści w TV QLED 4K i 8K z tegorocznej oferty.

Telewizor Samsung 8K / fot. Samsung

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że kupujemy obecnie telewizory z coraz większymi ekranami – najczęściej 4K UHD – niska rozdzielczość materiałów wideo czasami odbiera przyjemność z oglądania. Wprowadzając w ubiegłym roku pierwszy telewizor QLED 8K, Samsung zaproponował rozwiązanie tego problemu. Poprzez zastosowanie technologii poprawy jakości obrazu, która bazuje na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, rozdzielczość materiału wejściowego przestała stanowić ograniczenie.
– Źródło: Samsung

Najciekawsze jest to, że jakość obrazu może zostać poprawiona bez względu na źródło (internet, własne nagrania, telewizja cyfrowa, konsola do gier.). Sztuczna inteligencja zastosowana w telewizorach QLED 8K i tegorocznych QLED 4K dba o odpowiedni poziom obrazu w czasie rzeczywistym. Dlatego istotnym procesem w modelach Samsunga jest Inteligentne Skalowanie do 8K lub 4K.

Do poprawy jakości obrazu w czasie rzeczywistym wykorzystywana jest baza danych wyjściowych. Samsung zaangażował do tego technologię uczenia maszynowego, która porównuje wersje tych samych materiałów wideo w niskiej oraz wysokiej rozdzielczości i uczy się różnic między nimi. Następnie analizowane są miliony fragmentów treści wideo i odnajdowane są odpowiednie matematyczne przekształcenia, które podwyższają rozdzielczość. Na bazie tych danych wybierane są również optymalne filtry korygujące błędy poziomu jasności, czerni czy proporcji. W efekcie widzowie zyskują obraz w znaczniej wyższej jakości.
– Źródło: Samsung

Procesor Quantum 8K / fot. Samsung

Nasz komentarz

Zastosowanie sztucznej inteligencji w telewizorach z pewnością początek ewolucji. Tutaj koncern Samsung ma rację. Świadczy o tym fakt, że inni czołowi producenci telewizorów także oferują podobne rozwiązania w swoich produktach. Wystarczy wziąć pod uwagę telewizory ThinQ AI od LG z tegorocznej oferty.

 

Nie ma wątpliwości, że doskonała jakość obrazu to element kluczowy przy wyborze najlepszego telewizora. Tylko czy w przyszłości będzie to domena tylko najlepszych i najdroższych telewizorów, czy wszystkie modele (te najtańsze też) będą oferowały taką funkcjonalność?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *